PROJEKT, GOTOWY CZY INDYWIDUALNY ?

Projektów domów w Internetach jest około miliarda. Jeszcze przed zakupem działki straciliśmy niejeden wieczór na oględzinach. Interesowały nas projekty o dość sporych metrażach, piętrowe, z użytkowym poddaszem i rzecz jasna piwnicą. Na strychu zrobimy sobie pracownię, w piwnicy studio nagrań, winnice, siłownie i saunę. Były chyba nawet 2 czy 3 projekty, które prawie kupiliśmy w ciemno, zanim zaczęliśmy się interesować całą tą naszą Drewnianą Inwestycją.

Serio ? Dobry żarcik.

Wystarczyła wnikliwa analiza kosztów domu, jego powierzchni użytkowej, analiza warunków zabudowy jakie obowiązują na naszej działce oraz najbardziej smutna analiza – analiza zdolności kredytowej.

W dużym skrócie:

Metraż domu skurczył się o blisko 30m2, z uwagi na fakt, iż bank średnio liczy sobie 2,300zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej, co przy wyśnionych  dajmy na to 160m2 z tą piwnicą przekraczałoby znacznie nasze możliwości. Piwnica jak się okazało to koszt domu wyższy około 30% wartości całego domu. Poza tym, jeśli na działce nie ma drenażu, lub wykonany jest on nieprawidłowo całą piwnicę szlag trafi po prostu. Warunki zabudowy w naszym rejonie przewidywały maksymalnie dwie kondygnacje, więc zakładając dom dwupiętrowy o strychu nie ma mowy.
Wznowiliśmy poszukiwania tym razem w wersji demo naszej drewnianej chatki. Przesiedzieliśmy kolejne wieczory przy projektach. Postanowiliśmy szukać tylko projektów dedykowanych do technologii drewnianej (wcześniej raczej skupialiśmy się na konfiguracji pomieszczeń, bo nie wiedzieliśmy, że adaptacja projektu domu murowanego to fatalny pomysł). Znaleźliśmy ponownie kilka fajnych dwupiętrowych rozwiązań, jednak zawsze brakowało jednego pokoju, który miał być pracownią, garderoby oraz spiżarki w kuchni.

I co teraz ?

Projekt domu drewnianego średnio kosztuje 2,500-3000zł, oczywiście można taki projekt zmodyfikować na własne potrzeby. Koszt takich zmian to w zależności od biura od 500zł w górę za jedną poprawkę. W naszym przypadku poprawki wyniosłyby nas jakieś 1,500 do 2,000zł. Plan zagospodarowania na działce i adaptacja budynku to kolejne 2000zł. W sumie – 7,000zł. Czyli znowu to samo – cudowne rozmnożenie kosztów. W tym momencie zaczęliśmy się interesować projektem indywidualnym, który przekreśliliśmy już na samym początku ze względu na koszty – jak informowały Internety nawet kilkanaście tysięcy złotych. Nie uwierzyliśmy trochę, że to aż takie drogie i postanowiliśmy się dowiedzieć u samego źródła. Przesłaliśmy oferty do kilku biur architektonicznych i ku naszemu zdziwieniu koszt projektu indywidualnego domu o metrażu 130m2 był porównywalny do końcowej kwoty projektu kupnego po poprawkach. Dlaczego ? Projekt indywidualny już w cenie posiada wszystkie niezbędne adaptacje, przyłącza i plan zagospodarowania, nie mówiąc już o tym, że przez cały czas trwania prac projektowych macie pełny wgląd w projekt i nieograniczoną ilość poprawek. Dostaniecie też cały komplet dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę, co obecnie nazywa się urzędowo „zgłoszeniem chęci wybudowania domu”. Po takim zgłoszeniu Starostwo ma 30 dni na rozpatrzenie prośby i zgłoszenie nieprawidłowości czy innych żali i co ważne – przy indywidualnym projekcie domu czuwa nad wszystkim architekt, co oznacza, że jeśli coś tfu tfu nie spodoba się w Starostwie architekt w cenie projektu dokona poprawek jeszcze na tym etapie. Czyli taka Niewidzialna Ręka Opatrzności Architektonicznej czuwa do samego końca.

Długo się nie zastanawialiśmy, nawet moja mama powiedziała (a z mamami się nie dyskutuje), że w takim domu to całe życie się spędzi i musi być on taki jaki chcemy i kropka.

Więc co, bierzemy !

No i pojawił się kolejny problem, kto nam taki projekt zrobi, żeby Ekipa od drewnianej chatki, której jeszcze nie mamy chciała go wykonać.
Bo jeśli np. kupimy taki projekt i wyślemy do Majstrów a oni powiedzą, że tak się nie buduje, że to nie tak a to tak, albo że samo postawienie domu przekroczy nasz budżet…
Trzeba znaleźć po prostu kolektyw – Architekt + Wykonawca lub Wykonawca + Architekt.

***

Dodaj komentarz